A körömgomba megelőzésére fontos a megfelelő higiénia, például a rendszeres kézmosás, majd szárazra törölközés, száraz lábbelik viselése.
A tünetek gyógyításának rendkívül fontos szerepe van, hiszen az érintett beteg körmökön baktériumok tudnak a bőr mélyebb rétegébe kerülni, ahol a környező szövetek fertőzését is okozhatják, melyek bizonyos életkorokban, és háttérbetegségekkel akár életet veszélyeztető állapotok is tudnak lenni.
Tünetei:
- A körömgomba tünetei változóak lehetnek, de a leggyakrabban jelentkezők közé tartoznak:
- Körmök elszíneződése: A köröm elkezd sárgássá, feketéssé vagy fehéressé válni.
- Köröm vastagságának növekedése: A fertőzött köröm megvastagszik, ami nehezítheti a vágását és ápolását.
- Köröm töredezése vagy morzsolódása: A köröm felszíne repedezetté, morzsalékossá válhat.
- Köröm alakváltozások: A köröm alakja megváltozhat, görbülhet, ami fájdalmat okozhat.
- Fájdalom és kényelmetlenség: A súlyosabb körömgomba okozhat fájdalmat és kényelmetlenséget járás vagy más tevékenységek során.
Fajtái:
- Attól függően, hogy milyen kórokozó okozza a köröm betegségét, három fajtát különítünk el. Ezeket a gomba tenyésztéses vizsgálatával tudjuk kimutatni.
- Dermatophytes, azaz fonalas gombák okozta körömbetegség. Ez a leggyakoribb körömgombafajta, amely a körmök, a bőr és a haj fertőzését okozhatja.
- Sarjadzó gombák (pl. Candida): Ezek a gombák gyakran a kéz körmeinél okoznak fertőzést, különösen azoknál az embereknél, akik gyakran nedves környezetben dolgoznak.
- Penészgombák: Ezek a gombák ritkábban okoznak körömgombát, de néha előfordulnak, különösen az immunrendszer gyengült állapotában, illetve egyéb gomba okozta körömelváltozásokban is hamarabb megtelepszenek.
Kezelése:
- A körömgomba kezelése fontos, mivel a fertőzés nem múlik el magától, és általában súlyosbodik is. A kezelés célja a gomba elpusztítása és a körmök normális állapotának helyreállítása.
- Helyi kezelések: Enyhe körömgomba esetén gyakran hatékonyak a helyileg alkalmazható készítmények, például krémek és kenőcsök.
- Receptre kapható gyógyszerek: Az orvos által előírt körömgombaellenes gyógyszerek, például az orális, azaz a szájon át szedhető antimikotikumok hatékonyabban tudják kezelni a súlyosabb eseteket.
- Köröm eltávolítás: Súlyos esetekben a köröm levételét is felvethetjük, hogy megkönnyítsük a gyógyszerek hatásának elérését.
Ha gyanús tüneteket vagy változásokat észlel a körmén, keressen fel egy bőrgyógyász szakorvost, aki helyes diagnózist és kezelést tud adni a körömgomba megfelelő kezelésére.
Dr. Kovács-Licskai Andrea
bőrgyógyász-, kozmetológus szakorvos
2016-ban végeztem általános orvosként a Szegedi Tudományegyetemen, majd Bőr-, nemigyógyászati és kozmetológiai szakvizsgámat a Semmelweis Egyetemen szereztem meg kiváló minősítéssel.
Bőrgyógyász szakma úgy gondolom az egyik legnehezebb szakma az orvostudományban. Belszervi illetve lelki betegségek számos esetben a bőrön is jelentkeznek, a betegségek komplex látásmódja, és az oki kezelésük kihívás számomra.
Általános bőrgyógyászati panaszokon túl orvos esztétikával is foglalkozom, ezért számos szakirányú kurzus rendszeres résztvevője vagyok. Hiszek a folyamatos szakmai fejlődésben, az új és innovatív technikák megismerésében majd alkalmazásában.
Esztétikai kezeléseimet úgy szeretném végezni, hogy a beavatkozás láthatatlan maradjon, létrehozva a szép, természetes és harmonikus külsőt. Fiatal pácienseim mellett, az idősödő korosztály számára is szeretném biztosítani a bőr egészségét.
Szakmámban fontosnak tartom a manualitást, ezért képzésem alatt folyamatosan gyakoroltam a műtéti eljárásokat. Célom, hogy a pácienseim maximálisan elégedettek legyenek Önmagukkal.
Kapcsolat
Telefon
+36 20 274 1709
H-P: 9:00-17:00
info@glowupsopron.com
Nyitvatartás
Előzetes bejelentkezés alapján.
Cím
9494 Sopron-Balf, Fürdő sor 25.
(Panoráma étterem földszint)
Dr. Kovács-Licskai Andrea
Bőrgyógyász szakorvos
Tel.: +36 20 274 1709
Email: info@glowupsopron.com
Cím: 9494 Sopron-Balf
Fürdő sor 25.
(Panoráma Étterem földszintje.)